});
St. Louis Scott Gallagher Soccer Club

SLSG MO ECNL Girls Receive MSHSAA Awards

SLSG MO ECNL Girls Receive MSHSAA Awards

 

St. Louis – The SLSG MO ECNL Girls return for their final phase of the club soccer season after a long and grueling, but very successful high school soccer season.  Many of the girls were in involved up until the MSHSSA State Final Four weekend at the Swope Park Soccer Facility, Kansas City.   Two weeks on, after four high schools were crowned State Champions, many of our SLSG MO ECNL girls have been recognized and honored with All-Conference, All-Region, All-State and All-Metro Player awards.  “I couldn’t be more proud of all our girls who played for their respective high schools this past spring,” said SLSG MO ECNL Director Ralph Richards.  “For the girls who picked up team hardware, individual honors or simply enjoyed playing in front of friends and family; it is truly a great experience for everyone.”

 

 

The All-Conference awards come directly from the high school coaches within each of the conferences.  The All-Region and All-State honor are awarded by the coaches who are members of the Missouri High School Soccer Coaches Association – MSHSSCA.  Congratulations to all and good luck to the SLSG MO ECNL teams competing in the Elite Clubs National League – ECNL National Playoffs in San Diego, June 25th – July 1st, 2019.

 

 

 

All-Conference

 

Archdiocesan Athletics Association (AAA) Large Schools all-conference

Ashley Martinez

St. Dominic

Newcomer of the Year – First Team

Grace Bindbeutel

St. Dominic

First Team

Jessica Larson

St. Dominic

First Team

Rylie Combs

St. Dominic

First Team

 

 

Ashley Martinez, Sophomore at St. Dominic - All-Conference First Team, All-Region Player of the Year, 

Class 3 All-State Offensive Player of the Year

 

 

Gateway Athletics Central Division (GAC) all-conference

Sophia Cross

Fort Zumwalt South

First Team

Ava Tankersley

Fort Zumwalt South

First Team

Abby Tucker

Timberland

First Team

 

Gateway Athletics North Division (GAC) all-conference

Emma Long

Orchard Farm

Second Team

 

Gateway Athletics South Division (GAC) all-conference

Natalie Jackson

Francis Howell

First Team

Abbie Miller

Howell North

First Team

Sara Sanabria

Holt

First Team

Julia Kristensen

Howell North

Second Team

 

Metro Women’s Athletics Association (MWAA) all-conference

Olivia Layton

Incarnate Word

First Team

Emma Christanell

Nerinx Hall

First Team

Sarah Hogenkamp

St. Joseph’s

First Team

Lindsay Origliasso

St. Joseph’s

First Team

Emily Puricelli

St. Joseph’s

First Team

Sydney Ernst

St. Joseph’s

Second Team

Mackenzie Duff

Nerinx Hall

Second Team

Emma Mueller

St. Joseph’s

Second Team

 

 

Emma Christanell, Senior at Nerinx Hall - All-Conference First Team, All-Region Player of the Year, 

Class 4 All-State Defensive Player of the Year, and All-Metro First Team

 

 

Southwestern all-conference

Gracie English

Belleville East

First Team

 

Suburban Green Division all-conference

Paige Boeger

Clayton

First Team

 

Suburban Red Division all-conference

Abigail Miller

Mehlville

Second Team

 

Suburban Yellow Division all-conference

Rylee Howard

Lafayette

Co-Player of the Year - First Team

Anna Walsh

Summit

Co-Player of the Year - First Team

Hannah Higgins

Summit

Defensive Player of the Year – First Team

Lily Schnieders

Summit

First Team

Gretchen Skoglund

Webster Groves

First Team

Sarah Clubb

Eureka

First Team

Megan Moll

Eureka

First Team

Natalie Phelps

Lafayette

First Team

Hannah Smith

Eureka

Second Team

Haley Chambliss

Eureka

Second Team

Sarah Lawler

Summit

Second Team

 

Anna Walsh, Senior at Rockwood Summit - All-Conference Co-Player of the Year, Class 3 All-Region Player of the Year, 

Class 3 All-State Co-Player of the Year, and All-Metro First Team

 

 

 

Suburban West Division all-conference

Hayley Hogenmiller

Seckman

Honorable Mention – Rookie of the Year

 

Four Rivers all-conference

Hailey Cloud

Union

First Team

Emma Cloud

Union

First Team

Abby Tucker

Timberland

First Team

 

KC Suburban Blue Division all-conference

Caroline Kelly

Kearney

First Team

 

Caroline Kelly, Junior at Kearney - Class 3 All-Region Offensive Player of the Year,  and All-State Offensive

Player of the Year

 

 

 

All-Regional

 

Alivia Buxton

Fredericktown

CLASS 2

District 1-4

Region 1

Emma Long

Orchard Farm

CLASS 2

District 5-8

Region 2

Anna Walsh

Summit

CLASS 3

District 1-4

Region 1

Player of the Year

Gretchen Skoglund

Webster Groves

CLASS 3

District 1-4

Region 1

Offensive Player of the Year

Lindsay Origliasso

St. Joseph’s

CLASS 3

District 1-4

Region 1

Defensive Player of the Year

Sarah Hogenkamp

St. Joseph’s

CLASS 3

District 1-4

Region 1

Hannah Higgins

Summit

CLASS 3

District 1-4

Region 1

Emily Puricelli

St. Joseph’s

CLASS 3

District 1-4

Region 1

Lily Schnieders

Summit

CLASS 3

District 1-4

Region 1

Ashley Martinez

St. Dominic

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Player of the Year

Rylie Combs

St. Dominic

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Paige Boeger

Clayton

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Ava Tankersley

Fort Zumwalt South

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Grace Bindbeutel

St. Dominic

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Jessica Larson

St. Dominic

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Olivia Layton

Incarnate Word

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Isabelle Luebbert

Helias

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Sophia Cross

Fort Zumwalt South

CLASS 3

District 5-8

Region 2

Hailey Cloud

Union

CLASS 3

District 9-12

Region 3

Caroline Kelly

Kearney

CLASS 3

District 13-16

Region 4

Offensive Player of the Year

Emma Christanell

Nerinx Hall

CLASS 4

District 1-4

Region 1

Player of the Year

Rylee Howard

Lafayette

CLASS 4

District 1-4

Region 1

Offensive Player of the Year

Sarah Clubb

Eureka

CLASS 4

District 1-4

Region 1

Megan Moll

Eureka

CLASS 4

District 1-4

Region 1

Mikala Liley

Jackson

CLASS 4

District 1-4

Region 1

Hannah Larson

Hickman

CLASS 4

District 5-8

Region 2

Player of the Year

Abby Tucker

Timberland

CLASS 4

District 5-8

Region 2

Goalkeeper of the Year

Sara Sanabria

Holt

CLASS 4

District 5-8

Region 2

Caroline Cole

Rockbridge

CLASS 4

District 5-8

Region 2

Abbie Miller

Francis Howell North

CLASS 4

District 5-8

Region 2

Natalie Jackson

Francis Howell

CLASS 4

District 5-8

Region 2

Joey Fosnow

Lee’s Summit West

CLASS 4

District 9-12

Region 3

 

 

Lindsay Origliasso, Senior at St. Joseph's - All-Conference First Team, Class 3 All-Region Defensive Player of the Year, 

All-State Defensive Player of the Year, and All-Metro First Team

 

 

 

All-State

 

Grace Bindbeutel

St. Dominic

CLASS 3

First Team

Player of the Year

Anna Walsh

Summit

CLASS 3

First Team

Player of the Year

Ashley Martinez

St. Dominic

CLASS 3

First Team

Offensive Player of the Year

Caroline Kelly

Kearney

CLASS 3

First Team

Offensive Player of the Year

Lindsay Origliasso

St. Joseph’s

CLASS 3

First Team

Defensive Player of the Year

Hannah Higgins

Summit

CLASS 3

First Team

Rylie Combs

St. Dominic

CLASS 3

First Team

Hailey Cloud

Union

CLASS 3

First Team

Lily Schnieders

Summit

CLASS 3

First Team

Ava Tankersley

Fort Zumwalt South

CLASS 3

First Team

Jessica Larson

St. Dominic

CLASS 3

First Team

Olivia Layton

Incarnate Word

CLASS 3

First Team

Gretchen Skoglund

Webster Groves

CLASS 3

First Team

Emily Puricelli

St. Joseph’s

CLASS 3

Second Team

Sarah Hogenkamp

St. Joseph’s

CLASS 3

Second Team

Isabelle Luebbert

Helias

CLASS 3

Second Team

Paige Boeger

Clayton

CLASS 3

Honorable Mention

Sophia Cross

Fort Zumwalt South

CLASS 3

Honorable Mention

Hannah Larson

Hickman

CLASS 4

First Team

Offensive Player of the Year

Emma Christanell

Nerinx Hall

CLASS 4

First Team

Defensive Player of the Year

Joey Fosnow

Lee’s Summit West

CLASS 4

First Team

Caroline Cole

Rock Bridge

CLASS 4

First Team

Rylee Howard

Lafayette

CLASS 4

First Team

Mikala Liley

Jackson

CLASS 4

First Team

Megan Moll

Eureka

CLASS 4

Second Team

Abbie Miller

Francis Howell North

CLASS 4

Second Team

Sarah Clubb

Eureka

CLASS 4

Honorable Mention

Sara Sanabria

Holt

CLASS 4

Honorable Mention

Natalie Jackson

Francis Howell

CLASS 4

Honorable Mention

 

Hannah Larson, Junior at Hickman - Class 4 All-Region Player of the Year, and All-State Offensive Player of the Year

 

 

 

 

All-Metro

 

Grace Bindbeutel

St. Dominic

First Team

Player of the Year

Jessica Larson

St. Dominic

First Team

Player of the Year

Emma Christanell

Nerinx Hall

First Team

Emma Mueller

St. Joseph’s

First Team

Anna Walsh

Summit

First Team

Olivia Layton

Incarnate Word

First Team

Lily Schnieders

Summit

First Team

Rylee Howard

Lafayette

Second Team

Hailey Cloud

Union

Third Team

 

Grace Bindbeutel, Freshman at St. Dominic - All-Conference First Team, Class 3 All-Region, All-State Player of the Year, and All-Metro Co-Player of the Year. 

Jessica Larson, Freshman at St. Dominic - All-Conference First Team, Class 3 All-Region, All-State First Team, and All-Metro Co-Player of the Year. 

 

 

All Photos credited to @SoccerSTL